Resmi ilişkiler yeniden başlıyor: İran heyeti, Suudi Arabistan’da

İran Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ile resmi ilişkilerin yeniden başlaması kapsamında bir heyetin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gittiğini açıkladı.

AA’nın aktardığına göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran’dan bir heyetin, büyükelçilik ve başkonsolosluğun yeniden açılmasıyla ilgili çalışmaları yürütmek üzere Suudi Arabistan’a gittiğini duyurdu.

‘BÜYÜKELÇİLİK HAC DÖNEMİNDEN ÖNCE AÇILACAK’

İran Dışişleri Bakanlığına ait internet sitesinde yer alan yazılı açıklamasında Suudi Arabistan’a giden İran heyetine ilişkin bilgi veren Bakanlık Sözcüsü Kenani, “İran ile Suudi Arabistan arasında resmi ilişkiler, diplomatik, siyasi ve konsolosluk temsilcilerinin faaliyetlerinin yeniden başlaması doğrultusunda bir adım atıldı. Bugün Riyad’a giden İran heyeti Suudi Arabistan yetkilileri tarafından karşılandı” dedi.

Söz konusu heyetin, Riyad ve Cidde’de büyükelçilik, başkonsolosluk ve İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki temsilciliğin yeniden faaliyete başlamasıyla ilgili çalışmalar yürüteceğine değinen Kenani, “İran’ın Riyad Büyükelçiliği’nin bu seneki hac döneminden önce açılması planlanıyor” bilgisini paylaştı. Kenani, 8 Nisan Cumartesi günü başkent Tahran’a gelen Suudi Arabistan heyetinin de yarın Meşhed kentine geçeceğini kaydetti.

Ne olmuştu?

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 6 Nisan’da Çin’in başkenti Pekin’de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Tahran-Riyad arasında 7 yıl aradan sonra dışişleri bakanları düzeyindeki ilk resmi görüşme sonrasında yayımlanan ortak bildiride iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda anlaştığı belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir