Kestikten sonra asla buzdolabına koymayın: Sebzelerin bu hali tehlike saçıyor

Soğutarak neredeyse bütün gıdaları ilk günkü gibi taze tutan ve hayatımızın en büyük destekçilerinden olan buzdolapları bilinenin aksine tüm gıdalar için uygun değil. Kimi besinler kesilmeden de buzdolabına koyulmamalı. Ancak bazı gıdalar için en büyük tehlike kesildikten sonra başlıyor. Kimi besinlere bıçak değdikten sonra soğutulmaları zehirli bir hale gelmelerine neden olabiliyor.

Konunun uzmanları da kesilip bölündükten sonra buzdolabına koyulan besinlerin insan sağlığı açısından tehlikeli olduklarını ifade ediyor. Peki hangi besinleri kestikten sonra buzdolabına koymak gibi bir hata yapılmamalı.

Hangi sebzeler kesildikten sonra buzdolabına koyulmamalı?

Patates

Patatesi kesildikten sonra buzdolabına asla koymamalısınız. Hatta patates kesildikten sonra yenmese daha iyi olur.Kök sebzeler arasında en çok tercih edilen ve faydası oldukça fazla olan patateste, her zaman hareket halinde olan bazı mikroorganizmalar bulunuyor.

Kesilen patatesler, hava ile temas ediyor ve böylece bu mikroorganizmalarda çoğalmalar yaşanıyor. Güçlü bir zehre dönüşme ihtimali olan patatesi tüketmeden önce dikkat etmelisiniz.

Soğan

Soğan, ikiye böldükten sonra asitlenmeye başlıyor. Soğanın içeriğinde bulunan yüksek orandaki asit de böylece çoğalmaya başlıyor. İlk başta gözle görülmeyen bu asitler, tüketildiğinde ise mide ve sindirim sisteminde hasarlara yol açıyor.

Turp

Kesildikten sonra yenmesi sakıncalı olan bir sebze de turp. Gaz sıkışmasına neden olan turp, bekledikçe içeriğindeki gaz daha da artıyor ve mide sağlığını olumsuz etkiliyor.

Limon

Limon da ikiye bölündükten sonra içeriğinde bulunan asit, hava ile temas ediyor. Böylece limonun hiçbir değeri kalmıyor. Hatta kesilen limon, kuruyor ve besin değerlerini kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir