Cumhurbaşkanı Erdoğan: Muhalefete rağmen suçla mücadelede ciddi mesafe kat ettik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında düzenlenen “Subay ve Astsubay Öğrencileri Mezuniyet Töreni”nde konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bugün 19’u misafir 3 bin 810 öğrencinin akademiden mezun olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar 3 bin 112 subay, 22 bin 835 astsubayımız Jandarmaya, 351 subay, 960 astsubayımız ise Sahil Güvenlik teşkilatımıza katıldı. Aynı şekilde dost ve müttefik ülkelerden 44 uluslararası öğrencimiz akademideki eğitimlerini bitirerek ülkelerine döndü” ifadelerini kullandı.

‘JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK YENİ BİR RUHA KAVUŞTU’

“15 Temmuz darbe girişiminden sonra kritik kurumları yeniden yapılandırdıklarını” söyleyen Erdoğan, “bunun olumlu neticelerinin pek çok alanda görüldüğünü” belirtti.

Erdoğan, “Diğer kurumlarımız gibi Jandarma ve Sahil Güvenlik birimlerimizin de yeni bir ruha kavuştuğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Gerek hizmet standardı gerek devletimize sadakat gerekse hukuk ve demokrasiye bağlılık noktasında geçmişle kıyas dahi edilemeyecek seviyeye ulaştık. Kolluk kuvvetlerimiz kendi görev sahaları içinde başarılı çalışmalara imza atmaya başladı. Terörle mücadele başta olmak üzere asayiş ve emniyet hizmetlerinde daha tesirli sonuçlar alıyoruz. Bölücü örgütün Kandil’deki baronlarına ve Suriye’deki elebaşlarına nefes aldırmıyoruz” dedi.

‘TIRLAR DOLUSU SİLAH GÖNDERENLER ACI AKIBETİN ÖNÜNE GEÇEMEYECEK’

“Terör örgütlerine katılım tarihin en düşük seviyelerine indi” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Diyarbakır annelerinin 1450 gündür süren cesur direnişi, bölücü örgütün gerçek yüzünün görülmesini sağladı. Bugüne kadar 45 kişi bölücü terör örgütünden kaçarak tekrar aileleriyle kucaklaştı. Geride bıraktığımız 2,5 aylık süreçte 32 terörist ikna yoluyla teslim oldu. Türkiye, eninde sonunda terör belasından muhakkak kurtulacaktır. Ne DEAŞ’la mücadele kılıfı altında verilen tırlar dolusu silahlar ne de ağababalarından gördüğü destekler teröristleri bekleyen acı akıbetin önüne geçemeyecektir. Buradan bir kez daha ne ülkemizin ne de bölgemizin geleceğinde hiçbir terör örgütüne yer olmadığını ifade etmek istiyorum. Teröristler ya nedamet duyup Türk adaletine teslim olacaklar ya da devletimizin demir yumruğuyla yüzleşeceklerdir. Vatandaşımızın canına, malına, huzuruna ve esenliğine kasteden kim varsa hepsinin tek tek tepelerine biniyoruz, bineceğiz.”

‘YILBAŞINDAN BU YANA 143 BİN GÖÇMENİN TÜRKİYE’YE GİRİŞİNİ ENGELLEDİK’

Son 2,5 ayda 25 bin göçmenin sınır dışı edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi mülteci akınıyla sıkıştırma senaryolarını boşa çıkartıyoruz. Yılbaşından bu yana 143 bin düzensiz göçmenin ülkemize girişini engelledik. Kaçak olarak ülkemizde bulunan veya suça bulaşanları da tespit ediyor ve süratle sınır dışı ediyoruz. Bu kapsamda son 2,5 ayda yakalanan 61 bin kaçak göçmenden 25 bini sınır dışı edildi. Düzensiz göçe karşı her türlü tedbiri alırken ülkemiz ekonomisine katkı yapan, döviz getiren, istihdam oluşturan, Türkiye’de eğitim gören yabancı misafirlerimizi de bağrımıza basıyoruz. Tarihimizde, kültürümüzde, inancımızda yeri olmayan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının toplumumuza sirayet etmesine izin veremeyiz. Asırlardır mazlum ve mağdurların sığınağı olmuş devletimizin tertemiz siciline birkaç kendini bilmezin leke sürmesine göz yumamayız” diye konuştu.

‘MUHALEFETE RAĞMEN ASAYİŞTE YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ’

Türkiye’nin asayişe dair tüm başlıklarda ilerlemeler kaydettiğini belirten Erdoğan, “Suçla ve suçluyla mücadele yanında, suçu önleyici faaliyetler konusunda da ciddi mesafe kat ettik. Muhalefetin ve Türkiye’nin başarılarından rahatsız olan ideolojik çevrelerin tezviratına rağmen yakaladığımız ivmeyi sürdürüyoruz. Görevini yapan jandarmamıza dil uzatacak, hakaret edecek kadar gözü dönmüşlerin iftiralarına asla kulak asmıyoruz. Sicili ülkemizin karşısında kim varsa onun yanında yer almakla dolu bu muhterisleri maşeri vicdana havale ediyoruz. Son seçimler milletimizin bunlara prim vermediğini, böyle davranmaya devam ettikleri sürece de asla prim vermeyeceğini göstermiştir. Askere, polise, jandarmaya ve sahil güvenliğe düşmanca yaklaşanların kaybetmeye mahkum olduğunu gayet iyi biliyoruz. Biz onlara aldırmadan sadece işimize bakıyor, milletimizin bize yönelik teveccühüne mazhar olmaya, Türkiye Yüzyılı’mızın inşasına giden yoldaki taşları temizlemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ALÇAKLARIN KARŞISINA ÖNCE SİZ DİKİLECEKSİNİZ’

“Şu an karşımda gözleri çakmak çakmak parlayan her bir evladımız ağır bir sorumluluğu taşımaya namzettir” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Sizler bugünden itibaren onurlu olduğu kadar zor ve fedakarlık gerektiren bir mesleği icra edeceksiniz. Milletimizi asırlardır ayakta tutan maddi ve manevi değerleri inşallah sizler yaşatacaksınız. Bu memleketin huzurunu bozmaya teşebbüs edecek alçakların karşısına ilk önce siz dikileceksiniz. Ne mutlu size ki milletimizin peygamber ocağı olarak gördüğü muazzez bir çatıya katılma imkanı buldunuz. Bu ocak ki ne adında ufak bir leke ne mazisinde bir ayıp ne de tepesinde bir kara bulut vardır. Bugüne kadar ailenizin en kıymetli evladıydınız. İnşallah bundan sonra her biriniz 85 milyonun göz bebeğisiniz. Sizlerden bu millet uğruna, bu vatan uğruna, bu bayrak uğruna, kahraman ecdadın manevi hatırası ve emaneti uğruna ihanete de hasımlarımıza da asla geçit vermemenizi bekliyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x