Altın Fiyatı İçin 3 Tarihi Tahmin: Bu Seviyeler Hayal Değil!

Altını fiyatını 2.000 dolara çıkaran kayıp sürücü burada ve bu da bir bankacılık krizi. Bloomberg Intelligence’a göre, mali serpinti Federal Reserve’in sıkılaştırma döngüsünü durdurmasını sağlıyor. Crescat Capital Portföy Yöneticisi ve Ortağı Tavi Costa’ya göre, mevcut ekonomik ortamda altın fiyatı kolayca üç katına çıkabilir. Agora Financial’da değerli metaller uzmanı ve Whiskey & Barut raporunun yazarı Byron King ise altından yeni bir rekor bekliyor.

Altın piyasası, güvenli liman talebiyle yükselişte

Beş haftanın en yüksek seviyelerine yükseldikten sonra 1.920 dolar yakınında işlem gören altın, rahat bir şekilde 1.900 doların üzerine yerleşti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın ani başarısızlıklarını kontrol altına almak için harekete geçen ABD düzenleyicilerinin etkisini sindirmekle meşgul.

Altın piyasası, yenilenen güvenli liman talebinin alıcı tarafında yer alıyor. Ancak daha da önemlisi, fiyat, ABD merkez bankasının faiz artırım beklentilerinin yeniden fiyatlandırılması tarafından yönlendirildi. Tahvil piyasası şu anda sıkılaştırma döngüsünde potansiyel bir duraklama sinyali veriyor. Bloomberg Intelligence kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bankacılık krizi ekonomik gerileme dalgasının bir parçası ve Federal Reserve sıkılaştırmayı bitirdi. Federal fon vadeli işlemleri bir yıl içinde (FF13), oranların yaklaşık bir hafta önceki %5.26’lık yüksek kapanışın ardından 13 Mart’ta %4’ün altına düştüğünü gösteriyor ki bu 2007’den bu yana en yüksek seviyeydi.

“Altın fiyatı, bu sefer 3.000 dolar seviyesine ulaşabilir!”

McGlone, makro ortamdaki bu değişiklik göz önüne alındığında, altının yeni rekor zirvelerini görmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Stratejiste göre, altının işlem modeli, Federal fonların vadeli işlemlerinin sıkılaştırmadan gevşemeye geçiş sinyali vermesinin ardından değerli metalin 1.350 doları aştığı 2018 yılına benzeyebilir. McGlone, bu seferki sonucun, altının 3.000 dolar seviyesine yükselmesi olabileceğini tahmin ediyor. Stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu ralli, parlak metali yaklaşık 2.060 dolar gibi yeni bir zirveye çıkardı. Altının 3.000 dolara çıkması için koşullar yeterli görünüyor.

“Altın fiyatı en az üç katına çıkabilir!”

Crescat Capital Portföy Yöneticisi ve Ortağı Tavi Costa’ya göre, mevcut ekonomik ortamda altın fiyatı kolayca üç katına çıkabilir. Costa, “Çok iyimser olmama rağmen muhafazakar olmayı seviyorum, ancak diğer zamanlara bakarsanız, böyle bir ortamda çok güçlü performanslar sergilediğimizi görüyorum. Altın fiyatını en az üç katına çıkması muhtemel,” diyor.

Costa, nakit zengini madencilerin parayı toprağa geri koyarak en başarılı enerji şirketlerinin örneğini izlemesi gerektiğini söylüyor. Bu bağlamda Costa, “Enerji şirketleri para basıyor. Ve ilginç olan şu ki, geriye dönük test yaparsanız, daha iyi performans gösterenler, temettüler ve geri alımlar yoluyla hissedarlara para geri verenler değil, aslında daha fazla Sermaye Harcaması yapanlar, üretimi gerçekten artıranlar,” yorumunu yapıyor.

Costa ayrıca altının yatırım tarafında daha önemli bir rol oynadığını, bir enflasyon koruması olarak ve aynı zamanda merkez bankalarının rezervlerini destekleme aracı olarak görüyor. Bu doğrultuda Costa, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yetmişli yıllara geri dönerseniz, altın (merkez bankalarının) genel uluslararası rezervlerinin yaklaşık %70’ini oluşturuyordu. Bugün %20’nin altında. Şimdi genel olarak kredi piyasalarındaki bu kargaşa, çoğu merkez bankası için kaliteyi iyileştirme ihtiyacı yaratmaya başladı. Ve tarafsız bir varlığa sahip olsak bile, bu rezervlerin kalitesini artırmak için güvenilir bir geçmişe sahip olduğunu bildiğimiz tek tarafsız varlık altın.

Sarı metal, yeni bir ATH yapabilir

Altın, küresel talebin yalnızca yaklaşık %7’si endüstriyel uygulamalarda kullanıldığından, kritik bir metal olarak klasik tanıma uymayabilir. Ancak bir piyasa analistine göre toplumda ve finansal piyasalarda önemli bir rol oynuyor. Agora Financial’da değerli metaller uzmanı ve Whiskey & Barut raporunun yazarı Byron King, aşırı hükümet harcamaları ve düşük faiz oranları çağının dünya çapında itibari para birimlerinin değerini mahvettiğini söylüyor.

Byron King, dünyanın bir altın standardına döneceğini öngörmüyor. Ancak altının bir miktar istikrar ve değer duygusu yaratabileceğini de sözlerine ekliyor. King, küreselleşmenin azalmaya devam etmesi ve birden fazla rezerv para biriminin olduğu çok kutuplu bir dünyanın ortaya çıkması nedeniyle altının küresel finans piyasalarında daha kritik bir rol oynamasını beklediğini sözlerine ekliyor.

Byron King, altının küresel bir rezerv para birimi olma rolünün yanı sıra, tüketici fiyatlarının yakın zamanda düşmesi muhtemel olmadığından, bunun bireysel yatırımcılar için hayati bir enflasyon koruması olmaya devam edeceğini düşünüyor. King, altın için resmi bir fiyat hedefi vermese de mevcut ortamda fiyatların bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasını beklediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir