Aksa Enerji, Eskişehir RES’i için önlisans hakkı aldı

Aksa Enerji Üretim A.Ş.’den KAP’a yapılan “Depolamalı Rüzgar ve Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı Hakkında” başlıklı açıklamada şöyle denildi:

“21 Ekim 2022 tarihli özel durum açıklamamızda, Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri’ne ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) gerçekleştirdiğimiz başvuruları kamuoyu ile paylaşmıştık. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında ilgili Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri’nin Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik süreçler ilerletilmiştir. Akabinde bu projelere ek olarak Depolamalı Güneş ve Rüzgar enerji santral başvuruları da yapılmıştır.

Ön lisans başvurularımız kapsamında EPDK tarafından Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW , Balıkesir’de 118,04 MW olmak üzere toplam 411,04 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali ve Kırşehir’de 50 MW ,Eskişehir’de 100 MW toplamda 150 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrallerinin kurulumuna ek olarak Eskişehir’de 140,91 MW depolamalı rüzgâr enerji santrali önlisans hakkımızı da almış olup 551,95 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgar enerji santraline ve toplamda 701,95 MW kurulu güce ulaşılmıştır.

Değerlendirme süreci devam eden diğer önlisans başvurularımıza ilişkin gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir.

“Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejimiz doğrultusunda üretim portföyümüzün kaynak çeşitliliğine önem veriyor, 2030 hedeflerimiz kapsamında yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımlarımızı yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye de dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ediyoruz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x