AKP’li üyelerin oylarıyla caddeye ‘Sultan Vahdettin’ adı verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde bugün Pendik’te 2 caddeye CHP ve İYİ Parti’nin ‘ret’ oyuna karşın “Sultan Abdülhamid Han Caddesi” ve “Sultan Vahdettin Caddesi” isimleri verildi.

İBB İYİ Parti Grup Başkan vekili İbrahim Özkan’ın “Sultan Vahdettin han” ismi yerine geçen aralık ayında öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Doç. Dr. Sinan Ateş’in isminin verilmesi teklifi ise mecliste oylanmadı.
Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleşen İBB Meclisi’nin mart ayı ikinci oturumunu Meclis birinci Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul yönetti. İBB Meclis gündemine gelen teklifte Pendik’te Ertuğrul Gazi, Velibaba ve Yayalar Mahallerinde bulunan bir caddeye “Sultan Abdülhamid Han Caddesi”, Güllübağlar, Ramazanoğlu ve Yayalar mahalleleri sınırlarında kalan başka bir caddeye ise “Sultan Vahdettin Caddesi” isimleri verilmesi istendi. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

‘Sinan Ateş teklifi oylanmadı’

Mecliste söz alan AKP’nin İBB Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’a teklife ‘ret’ oyu verip vermediklerini sordu. Özkan, teklife ‘ret’ oyu kullandıklarına dikkat çekerek “Abdülhamit ve Vahdettin ismi çok fazla var. Neden bu teklifi 20 yılda değil de şimdi yapıyorsunuz? Aykırı teklif olarak bu caddenin adının Doç. Dr. Sinan Ateş olmasını sunuyorum” teklifinde bulundu ve oylatılmasını istedi. Meclis Başkan Vekili Okul, Özkan’ın teklifini aykırı teklif olamayacağını belirterek “Oyladık, bitti şuan aykırı bir teklif verme hakkınız yok. Bir sonraki mecliste gündeme getirebilirsiniz” dedi.

‘Yıldız ve Çakır istifa etti’

Öte yandan kamuoyunda “internetçi abi” olarak bilinen İYİ Parti Meclis üyesi Taylan Yıldız ile CHP’li Meclis üyesi Orhan Çakır da milletvekili aday adaylığı için meclis üyeliğinden istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir